Gezen tavuk yetiştiriciliği

Gezen tavuk

Gezen tavuk yetiştiriciliğinde sıkça sorulan sorular
Tavukların özgürce arazide dolaşarak yetişmesi, gelişmesi ve yumurtlamasına Gezen tavuk denir. Halk arasında köy yumurtası üretiminin farklı şekilde ifade edilmesidir. Köylerde yetişen tavukların yumurtaları ve etleri çok daha lezzetli olur. Tavuk çiftliklerinde tavukların gezebileceği alan çok yoktur. Fakat köylerde tavuklar köy arazilerinde istedikleri gibi gezer, yemlenir ve kümeslerine geri dönerler. Açık havada tarlalardan doğal olarak beslenmeleri hem eti hem de yumurtasının lezzetli olmasına neden olmaktadır. Köydeki bu sistemden yola çıkılarak salma tavukçuluk sistemi geliştirilmiştir. Bahçelerde tarlalarda özgürce dolaşan tavuklar, güneşten her türlü gıda ve mineralini alırlar. Gezdikleri yerlerde doğal gıdalarını tedarik etmiş olurlar. Salma tavukçuluğuna Serbest Dolaşan Tavuk veya Gezen Tavuk Modeli Yumurta Üretimi adı da verilmektedir.

Tavuklarda kullanılan suluk ve yemlik adedi nasıl hesaplanır?
Yemlik ve suluklar otomatik ve manuel olarak ayrı ayrı hesap edilir. Yemlikte 50-70 tavuğa 1 yemlik(otomatik ve manuel), manuel sulukta 100 tavuğa 1 suluk; 10 tavuğa 1 adet otomatik nipel hesaplanır.

Yarkalar ne zaman satın alınır ve ne zaman yumurtlar?
Yumurta yönlü piliçlerin(Yarka) normal satış zamanı 16 haftayı( 112 günlük) doldurdukları zaman satışa hazırdır. Bu zamandan önce ve sonra olan satışlarda fiyatlar 16 haftalığa göre ayarlanması gerekmektedir. 16 haftalık alınan yarkalar 19-20. Haftalarda yumurtlamaya başlar. Bu periyod gün uzunluğunun uzun olduğu yaz aylarında 17-18. Haftalarda yumurta görülebilir.

Satıcıların yarka yaşı ile ilgili bilgileri güvenli midir?
Maalesef tüm satıcılar için bu bilgileri teyit edemeyiz. Satın alan insanların sık sık doğru bilgilendirilmediğini yaşamaktayız. Onun için güvenli insanlarla çalışmalı ya da sipariş öncesi iyi ön araştırma yapılması önemlidir.

Bunu da oku :  Amatör tavuk kümesi

Tavukların performansı hangi koşullara bağlıdır?
Öncelikle yarkaların ilk 2 aylık beslenme ve bakımına bağlıdır. Genelde yarka ticareti yapanlar bu durumu göz ardı etmekteler ve ilk zamanlarda masraflı olmasın diye zayıf besleme ve bakım yapıp son zamanlarda da gelişmeyi hızlandırmaya çalışmaktadırlar.

Yumurtlama kümesinde de iyi bakım ve beslenme iyi performansın vazgeçilmez unsurlarıdır.

Tavuklara günlük ne kadar yem vereceğiz? Dışarıdan beslenmeleri ne kadar yem tasarrufu yapar?
Tavuklar içtikleri suya ve günlük enerji ihtiyaçlarına göre yem tüketirler. Bir sonraki yem dağıtımına geldiğinizde mutlaka yemliklerin içinde toz da olsa bir miktar yem kalmalıdır. Bunun yanında tavukların dış ortamda gezmesi arttıkça harcadığı enerji arttığından tüketim de artacaktır. Dış ortamdan aldıkları besin maddelerinin oranına göre diğer yediği yem azalacaktır.

Yarkalar 16. Haftada yaklaşık 85-95 gr günlük yem tüketmekte ve bu oran yaş, verim, yumurta ağırlığı ve mevsime bağlı olarak 140-150 grama kadar çıkabilmektedir.

Civcivime, yarkama ya da tavuğuma hangi yemi seçmeliyim?
Civcivden itibaren yaş ve tüketime göre yem seçimi aşağıdaki gibi olmalıdır.

1001 / 0-3 / Yumurtalık civcivlerin ilk 3 haftasında yemeleri gereken yemdir.
1001 / 4-8 / Yumurtalık civcivlerin 4-8 haftasında yemeleri gereken yemdir.
1002 / 9-16 / Yumurtalık piliçlerin 9-16 haftasında yemeleri gereken yemdir.
1007-prelay / Yumurtalık piliçlerin 17 haftasında yemeleri gereken yemdir.

Gezen-1 / Yumurtalık tavukların 18-40 haftaya yada max.120 gr/gün yemeleri gereken yemdir.
Gezen-2 / Yumurtalık tavukların 41. haftadan yada 120 gr/gün üzerinde tüketimi olanların yemeleri gereken yemdir.

Bunu da oku :  Kümes hayvanları

Yem formu nasıl olmalıdır?
1001 ince granül, 1002 ve prelay iri granül, Gezen-1 ve Gezen-2 mevsime ve tüketim alışkanlığına göre boyutu değişen granül formda olmalıdır. Yemlik kullanan hiçbir tüketicimize tam pelet yem önermemekteyiz. Sadece yemlik kullanmayan tüketiciler için tavsiye etmekteyiz.

Doğal üretim yapmaktayız. Kümeste gün ışığı haricinde ekstra ışık olacak mı?
Tavuklarda ışık yumurtlama için olmazsa olmazıdır. Bunun için klasik köy tavukları kışın çok az yumurtlarlar. Satın alınan ya da beslenen yarkalar 12 saat ışıkla büyütülmelidir. Yumurtlama kümesine taşındığında ortama alışması için 3-4 gün 24 saat ışık, sonra 13 saat ve her hafta arttırarak 16,5 saat ışık görmelidir. Gün ışığının yetersiz olduğu zamanlarda lamba yakılmalıdır. Lambaların yakıldığı zaman çok parlak ya da loş olmamalı gün ışığı şiddetinde olmalıdır. Işık saatlerinin başlangıcı sabah 5, akşam son saat 9.30 olmalıdır.

Tavukların dış ortamda dolaşması, beslenmesi yem tasarrufu yapar mı?
Bu güne kadar yapılan gözlemlerde tavukların dış ortamdan beslenmeleri yem tüketimine olumlu bir katkı yapmadığı; ekstra dolaşmalarında harcadıkları, yediklerini karşılamamakta hatta dolaşmaya bağlı olarak tavuk başına 5-20 gr ekstra yem tüketmektedirler.

Yumurta sarısının rengi önemli midir?
Yumurta sarısına rengini veren beta karotendir. Bu madde yeşil bitkilerde, domates, kırmızıbiber vb. bitkilerde bolca bulunmaktadır. Besleyici hiçbir etkisi yoktur ve bu yüzden Avrupalılar hiç takviye etmezler. Mısırda bol miktarda bulunur. Mısırın stokta beklemesiyle zaman içinde beta karoten düzeyi azalır. Klasik köy tavukları yetersiz beslenmeden dolayı bol yeşillik tüketmesinden dolayı sarısı çok koyudur.

Bunu da oku :  Tavuk cinsleri

Tavukların hangi sıcaklıkta yetiştirilmeleri uygundur?
16 haftalık yarkaların ideal yaşam dereceleri 200C?dir. Bunun 3 derece altı üstü olabilir. Tavuklar 17 derecenin altında yedikleri yemin bir kısmını ısıya çevirir ve dolayısıyla yem tüketimi artar. 10 derece ve altında performans kayıpları olur. 27 derede ve üzerinde de sıcaktan dolayı yem tüketimi azalır. Yumurta küçülür ve daha yüksek sıcaklıklarda performans azalır ve ölümler başlar.

Yumurta ağırlığı nasıl değişir?
Yumurta ağırlığı tavuğun yaşına ve yem tüketimine bağlı olarak değişir. Tavuk yumurtlamaya başlamasından sonra her hafta yumurta ağırlığı artar. Bunun yanında yem tüketimi yumurta ağırlığı ile doğrudan bağlantılıdır. 1 gr. Yumurta ağırlığı 2 gr. Yem tüketimi demektir. Yem tüketimi artınca yumurta ağırlığı artar. Düşünce tersi olur.

Tavuklara kısıtlı yem vermek doğru mudur?
Tavuklar içtikleri suya göre yem tüketirler. Yeterli su tüketiyorsa yedikleri yem miktarı günlük alması gereken enerji düzeyine göre tavuğun kendisi belirler. Yani enerjisini alan tavuk başka yem yemez. Bunun yanında alışkanlık da yem tüketimini etkileyeceği için tavuğun alışkanlıkla fazla tüketmesi durumunda yemin pelet formu değiştirilerek yem tüketimi değiştirilebilir. Ya da bir sonraki yeme geçilir.

Tavuklara yem seçilirken günlük tüketimlerini bilmek çok önemlidir. Yani yeterli besin alıp almadığı bu şekilde takip edilebilir. (ozlemtarim.com.tr)

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 48 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment