Tarım ve Tarım Turizmi

tarla, bağ turizm, agrotourism

Tarım ve Tarım Turizmi
Tarım turizmi, tarım ile turizmin konbinasyonundan meydana gelen natif turizm dallarından birisidir. Tarım turizmi, genellikle çiftliklerde yapılmaktadır.

Dünyada, Amerika başta olmak üzere Almanya, Italya, Fransa, İspanya ve İsviçre tarım turizminin yoğun şekilde ilgi gördüğü populer destinasyonlardır. Senenin 12 ayır sürekliliği olan tarım turizmi, çiftlik sahiplerine ve bu tip alternatif seyahata meraklı gezginlere çesitli avantajlar sağlamaktadır. Çiftlik sahipleri ve tarım ile uğraşan yerli halk için en önemli avantajı, alternatif gelir üretmesidir. Bu tip çiftliklerde yapılacak tarım turizmi aktiviteleri, çiftliklerin gelirlerinin artmasını sağlamaktadır. Bu aktivitelere kısa başlıklar altında birkaç örnek vermek istiyorum.

 • Konaklama: Bed & Breakfast (Oda & Kahvalti), Kamp alanları, piknik ve günlük ziyaretler için kabin kiralama.
 • Özel davetler ve festivaller: Düğün, balayı, müzik festivalleri, özel tatil kutlamaları (Christmas, Thanksgiving), hasat festivalleri (özellikle şarap üretilen bölgelerde)
 • Çiftlik dışında: Köy pazarlarında ve yol kenarlarında kurulan tezgahlarda çiftlik ürünlerinin satışları….
 • Meyve ağaçlarından, kendi meyveni toplama: Bu aktiviteye yaşamakta olduğum Charlottesville, Virginia’daki Carter Mountain Orchard’dan bir örnek verebilirim. Burada senenin belli aylarında meyveleri ağaçlardan kendiniz topluyorsunuz. Mesela temmuz, ağustos ayı şeftali toplama dönemidir. Yılın diğer aylarında elma, çilek, kiraz ve bögürtlen çeşitlerini yerinden kendiniz toplayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz www.cartermountainorchard.com dan siteyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Çiftliklerde yetiştirilip, işlenen ürünlerin satılması: Şarap, bal, reçel, zeytinyağı, peynir, yağ gibi ürünlerin çiftliklerin satış odalarından ziyaretçilere satılması.
 • Günü birlik, çiftlik turları ve ziyaretçiler için uygulamalı gösterimler: Şarap yapımı, peynir yapımı, bal yapımı, reçel yapımı gibi örnekleri artırabiliriz.
 • Tarım ile ilgili eğitim programları: Organik tarım ile üretim yapan çiftliklere araştırma yapmak için giden ziraat fakültesi öğrencilerini örnek verebiliriz.
 • Bunu da oku :  Topraksız tarımın olumlu ve olumsuz yanları

  Günümüzde insanlar yiyeceklerinin nasıl üretildiği konusunda daha ilgililer. Tarım turizmi, bu kişilere yiyeceklerini üreten çiftlik sahipleriyle buluşma ve tarım üretiminin nasıl yapıldığı konusunda konuşma fırsatı sağlamaktadır. Tarım turizmi, çiftlikleri ziyaret eden çocuklar için de tavuk, ördek, keçi, koyun gibi çiftlik hayvanlarını görme fırsatı yaratmaktadır. Çiftlikleri ziyaret edenler, kendi meyve ve sebzelerini kendileri toplayarak günlük hayatlarında her zaman yapamayacakları farklı deneyimler kazanırlar. Bunun yanında, şehirlerde yaşayan insanlar, çiftliklerde geçirdikleri zaman içinde yaşadıkları deneyimlerle bu çiftliklerin ve burada çalışan çiftçilerin geçmişte ve günümüzde oynadığı önemli rolü kendileri de bu hayatın bir süreliğine de olsa içinde yaşayarak daha iyi anlama fırsatı bulurlar.

  Türkiye, coğrafi konumu, iklim şartları, zengin su kaynakları ve çeşitli bitki örtüsüyle tarım turizmi için elverişli bir potansiyele sahiptir.

  Özellikle Antalya bölgesi, tarım turizmi için güzel bir örnek olabilir. Antalya’da bölgenin Akdeniz iklimi nedeniyle tarım faaliyetleri yılın dört mevsimi devam etmektedir. Gerekli organizasyonların, üniversitelerin ve yerel yönetimlerin ortaklaşa çalışmasıyla tarım turizmi Antalya ve çevresinde alternatif bir turizm seçeneği haline gelebilir. Aynı zamanda senede milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya için bu alternatif tatil seçeneği, Antalya’daki turizmi senenin 12 ayına yayarak bölgede turizmin devamlılığına katkı sağlar..

  Bunu da oku :  Cumhuriyetin İlk 15 Yılında Ziraat

  Son günlerde gündemde olan Suriye sınırındaki bölge de mayınlardan temizlendiği taktirde tarım turizmi için çok yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu bölgenin tarım turizmine kazandırılması halinde aynı zamanda bölge halkı içinde sosyo-ekonomik bir katkı sağlayacaktır. Bölgedeki verimli topraklar üzerine kurulacak olan çiftlikler, organik tarımcılık yaparak hem ülkenin tarım ihracatını artıracak hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecektir. Böylece bölgede turizmi yaygınlaştırarak çevre köylerdeki işsizliğin de önüne geçilebilir.

  Sonuçta, tarım turizminin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından desteklendiği takdirde Türkiye’nin sosyal ve ekonomik yapısına olumlu yönde etkileri olabilir. Bunun için Türkiye’de tarım turizmine uygun çiftliklere gerekli desteklerin verilmesi ve Turizm Bakanlığı’nın iç ve dış pazarda yapacağı etkili tanıtımlarla tarım turizmine olan ilgi artırılabilir. Gelecek turizm plan ve politikalarını hazırlarken, potansiyel bölgelerin hem tarım hem de turizm yolu ile ekonomik ve sosyal gelişmeye yapacağı katkıların dikkate alınması dileğiyle.

  ADS
  Click to rate this post!
  [Total: 1 Average: 5]
  (Visited 319 times, 1 visits today)

  Related posts

  Leave a Comment