Kümes hayvanları

Kümes hayvanları
Genel olarak kümes hayvanları et ve tüyü için yetiştirilmektedir. Ülkemizde de üretimi oldukça fazla olan kümes hayvanlarının tüketimi de bir o kadar fazladır. Kümes hayvanlarının çeşitlerinin fazla olması sayesinde ülke içi ve dışı ticaret de oldukça gelişme göstermektedir. Kümes hayvan çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Sessiz kuğu, Deve kuşu, Bayağı sülün, Nandugiller, Bıldırcın, Tavuk, Ördek, Hindi, Kaz, Beçtavuğu, Güvercin, Hint tavuskuşu …

Kümes hayvanları eski çağlardan beri insanlığın gıda ihtiyacını karşılamışlardır ve gelişimine faydaları olmuştur.

Kümes Hayvanlarının Kullanım Alanları
Tavuklar, eti ve yumurtasından faydalanılan, ülkemizde en çok tüketilen kümes hayvanlarının başında gelmektedir. Özellikle de ısı, ışık ve nem gibi önemli hususlarda en iyi şekilde bakımlarının yapılması ile daha fazla verim alınabilmesi sağlanmaktadır. Ticari açıdan da en fazla karın elde edildiği kümes hayvanı tavuktur. Tavuk çeşitleri arasından üretimi ve tüketimi en fazla olanlar ülkemizden tercih edilmektedir. Ördek; eti oldukça lezzetli olan ve kullanımı da yaygın olan kümes hayvanları türündendir. Bunun yanı sıra tüylerinden de yorgan ve yastıklarda tüyleri kullanılmaktadır.

Kümes hayvanları, eti, yumurtası ve tüyü için yetiştirilen evcil, kanatlı hayvanlardır. Tavuk, ördek, hindi ve kaz, birçok ülke hayvancılığında önemli bir yer tutarken, beçtavuğu ve güvercin yetiştiriciliği genellikle yerel olarak önem taşırlar. Kümes hayvanları Eti, Yumurtası ve Tüyü için beslenir. Kümes hayvanları eski çağlardan beri insanlığın gıda ihtiyacını karşılamışlardır ve gelişimine faydaları olmuştur. Tüyleri çeşitli sektörlerde yastık, yorgan yapımında kullanılır.

Bunu da oku :  Gezen tavuk yetiştiriciliği

Tavuk ve ördek kadar çok değerli olan bir diğer kümes hayvanı ise kazdır. Kazların özellikle de ciğerleri büyük satış oranı getirmektedir. Ayrıca kaz tüyü denilince günümüzde, ev tekstili, yorgan, yastık, yatak ve mont gibi ürünlerde de kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra güvercinler eskiden haberleşme aracı olarak kullanan kümes hayvanı çeşidiyken artık günümüzde etinden faydalanılmak amacı ile beslendiği gözlemlenmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 177 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment