Yumurta Kodları Ne Anlama Geliyor?

Yumurta Kodları Ne Anlama Geliyor?

Yumurta Kodları Ne Anlama Geliyor?
Mutfağınızdan eksik etmediğiniz yumurtanızın nereden geldiğine ve nasıl yetiştirildiğine önem veriyorsanız, üzerinde basılmış olan kod numaralarının anlamını bilmelisiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ne göre 1 Nisan’dan itibaren kabuğunda ‘yetiştirme metodu kodu’ bulunmayan yumurtalar satılamayacak. Uygulama sayesinde tüketici yediği yumurtayı bilecek, organik süsü verilmiş yumurtalar satışa sunulamayacak.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 0 İle Başlıyorsa;
0 numaralı kod, yumurtanın tamamen organik bir şekilde yetiştirildiğini ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmasını gösterir. 0 kodlu yumurtalar en sağlıklı ve en pahalı yumurtalardır.
Organik Tavuk yumurtası demektir. Yani Organik yetiştiricilik yapılan bir üretim ortamında, tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmadan üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem de tamamen organiktir.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 1 İle Başlıyorsa;
1 numaralı kod, gezen tavuk yumurtası kodudur. Eğer aldığınız yumurtadaki kod 1 numara ile başlıyorsa, bu tavuğun kümeste değil de çiftliklerde yetiştiğini gösterir. Organik yumurtalardan sonra en sağlıklı kabul edilen yumurtalar, 1 numara ile başlayandır.
Free Range yani Serbest Dolaşan Tavuk Yumurtası demektir. Tavuğun rahatça gezebileceği alan bulunan bir üretim ortamında yaşayan tavuklardan üretildiğini gösterir. Bu tavuklara GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 2 İle Başlıyorsa;
2 numaralı kod, kümes tavuğu yumurtası olduğunu belirtir. Piyasada en çok bulunan kod ise 2 numaradır. Bu tür yumurtalarda hormon ve yem konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu yüzden 0 ve 1 de olduğu gibi çok sağlıklı olduklarını söyleyemeyiz.
Kümeste Kafessiz yaşayan Tavuk yumurtası demektir. Yani, Kümeste Kafessiz Yetiştiricilik yapılan bir ortamda yaşayan tavuklardan üretildiğini gösterir. Bu ifadeden, kümes içinde de olsa dolaşabilen ve belirli bir alan içerisinde de olsa hareket edebilen tavukları anlayabiliriz. Bu tavuklarda da GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 3 İle Başlıyorsa;
3 numaralı kod, kafes tavuğu olarak bilinir. Yani, bu yumurtalar tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulüyle üretilir. Bu tavukların çoğu katkı maddeli yemlerle beslenir. 3 numaralı yumurtalar, Türkiye’de en çok tüketilen ve en ucuz olan yumurta çeşididir. Yumurta seçerken üzerinde bulunan kodlara dikkat ederek sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.
Kafesli ortamlarda yaşayan tavuk yumurtası demektir. Bu ortamlarda yaşayan tavuklar kafeste büyürler, dolaşmazlar. Bu tavuklara da GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur. Piyasadaki en ucuz yumurtalar bu kodla başlayan yumurtalardır.

Özet olarak
0 numaralı kod:
Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini işaret eder. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod:
Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 numaralı kod:
Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod:
Kafeste büyüyen tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız yumurta diyebiliriz.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 232 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment