Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız?

kabak satış

İşte size soru: Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız?
Yalova’da ürettiği 87.5 kilogram kabağı gönderdiği Bayrampaşa ya sebze meyve halinden hesabına sadece 1.73 lira yatırıldığını gören çiftçi şaşkına döndü.

Merkeze bağlı bir köyünde çiftçilikle geçimini sağlayan T.Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ürettiği 87,5 kilogram kabağı Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Haline gönderdiğini söyledi.

Ürününün karşılığında hesabına sadece 1,73 lira yatırıldığını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadığını ifade eden Bektaş, bu paranın masraflar kesildikten sonra geriye kalan miktar olduğunu anlattı.

Faturada kabağın kilogramının 20 kuruşa alındığının yazdığını vurgulayan Bektaş, şunları kaydetti: “Bana ödenmesi gereken toplam ücret 17,50 lira oluyor. Navlun, KDV, müstahsil stopaj, komisyon ve diğer masraflar adı altında toplam 21,84 lira masraf kesildiği belirtiliyor. Böyle olunca 4,34 lira borçlu kaldım. Ürünü gönderdiğim kasalar benim olduğu için 5 lira verildi. Bu 5 liranın üzerine tüccar sandık KDV’si eklenince 1,73 TL alacaklı oldum. Eğer kasalar da olmasaydı verdiğim kabaklar karşılığında 4,73 lira gönderecektim.”

Bu durumun ilk olmadığını dile getiren Bektaş, “Bu tip olaylar başımıza sıkça geliyor. Geçtiğimiz yıllarda yine hale gönderdiğim 58 kasa domates için bana borç çıkartmışlar ve bunu benden tahsil etmişlerdi” dedi.

Bunu da oku :  Bitki Karantinası Yönetmeliği yürürlükte

Serada işçi çalıştırdığını ve bir işçinin günlük yevmiyesinin 23 lira olduğunu ifade eden Bektaş, “Kabağı 3 ayda, ailemden 4 kişi ve 6 işçimle sıcağın altında saatlerce çalışarak yetiştiriyorum. Elime geçen bu parayla aldığımız zirai kredileri, traktör kredimi nasıl ödeyebilirim? Ailemi nasıl geçindirebilirim, işçimin parasını nasıl veririm?” diye konuştu. (30 Haziran 2010 – HaberTürk)

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
(Visited 20 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız?”

  1. ali tanbey

    amacınız ne sizin, işlenmeyen tarım arazileri varken, çiftçinin elinde kalan mahsülü varken bu neyin gövde gösterisi

Leave a Comment