Pirinç çeşitleri

Pirinç çeşitleri

Pirinç çeşitleri
Pirinç, dünya üzerinde olan en eski yiyeceklerden biridir. Pirinç (çeltik), mısır ve buğdaydan sonra buğdaygiller familyasından, En çok ekimi yapılan otsu bir bitkidir. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Pirinç, Türk yeme içme kültüründe de hemen hemen her gün tüketilen yiyecekler arasındadır. Boyutlarına göre 4 farklı çeşidi vardır.

Uzun taneli pirinç(Indica): Yaygın olarak tüketilen ve bir çok yemek çeşidinde kullanılabilen bir pirinç türüdür. Taneleri piştikten sonra diriliğini, kabarıklığını korur ve birbirine yapışmaz. Bu nedenle pilavlarda en çok tercih edilen pirinç türüdür. Pirinç patlağı yapmak ve buharda pişirmek içinde uygun olmakla beraber, risotto yapmak için uygun değildir. Uzun taneli pirinçler de kendi aralarında 3’e ayrılır:

Basmati: Himayalaların eteklerinde yetiştirilen, Hindistan ve Ortadoğu mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir pirinç türüdür. Son derece aromatik bir tadı vardır.

Baldo: Türk mutfağında yaygın olarak kullanılır. Basmati pirinç tanelerine göre daha tombuldur. Daha az su çeker ve kokusuzdur.

Bunu da oku :  Hangi tahıl, hububat ürünü Türkiye'de hangi bölgede yetişir?

Yasemin: Pilavlarda ve Asya usulü patlamış pirinç yapımında kullanılır. Kokulu ve aromatik bir pirinç türüdür. Baldoya göre daha ince ve uzun bir yapısı vardır.

Kısa ve Orta Taneli Pirinç(Japonica): Daha nişastalı, yumuşak ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Risotto, sushi, paella yapmak için uygundur; ancak pilav ve kızarmış pirinç yapmak için uygun değildir. 2 çeşide ayrılır:

Arborio: Daha çok risotto yapımında tercih edilen Arborio, orta taneli, yumuşak lezzette bir pirinçtir.

Calrose: Birleşik Devletler’de yaygın olarak sushi yapımında kullanılmakta olan Calrose, dolgun ve yuvarlak taneli bir pirinçtir.

Özel Pirinçler
Esmer Pirinç: Sadece dış kabuğu soyulmuş tam pirinçtir. Fındıksı, güçlü bir lezzeti olur. Beyaz pirince nazaran daha uzun sürede pişer ve daha çok su koymak gerekir.

Yabani Pirinç: Pirince benzer ama aslında pirinç ailesinden değildir. Bir ot türünün tohumudur. Koyu kahverengi ya da siyah renkte olan yabani pirincin fındığı andıran bir tadı olur. Pirinç türlerinin çoğunun üç katı sürede pişer.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 25 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment