Hayvanların tuz ve mineral ihtiyacı

Royal ilaç Yalama bloğu taşı

Hayvanlar neden tuza ihtiyaç duyarlar ?
Biyokimyasal olayların devamı, sağlığın korunması, büyüme ve gelişmenin temini için tüm canlılar tuza ihtiyaç duyarlar. Tuz; organizmada normal fizyolojik işlevlerin yerine getirilmesinde önemli görevleri olan ve günlük alınması gereken zorunlu bir besin maddesidir. Tuz hayvanlarda iştahı açar, Tükürük salgısını artırır, Sindirimi uyarır, yemleri daha leziz kılarak yem tüketimini ve yemden yararlanmayı artırır.

Tuz eksikliğinde hayvanlarda iştah azalır, yem ve su tüketimi düşer, kıl ve deri kalitesi bozulur, büyüme ve gelişme geriliği görülür.

Hayvanlar neden mineral maddelere ve vitaminlere ihtiyaç duyarlar?
Hayati fonksiyonların yerine getirilmesi ve yaşamın devamı ettirilebilmesi için tüm canlıların mineral maddelere ve vitaminlere gereksinim gereksinimi vardır. Hormonların sentezi bazı enzimlerin yapısına girmeleri yada onların işleyişini kontrol etmeleri sebebiyle eseri miktarda Rasyonda (hayvanın günlük yemi) bulunmak zorundadır.
Vitamin ve mineral yetersizliklerinde organizmanın işleyişi bozulur, sistemler aksar hayvanlar hastalıklara açık hale gelirler iştah azalır büyüme ve gelişme bozulur

Yalama Bloğu (yalama taşı) ; Hayvanlara Tuz ve diğer Mineralleri vermenin kolay yolu.
Yalama taşı self servis kullanım şekliyle gerek mineral gerekse tuz gereksinimi açısından asıl ihtiyaç sahibi olan hayvana söz hakkı tanıyan ve ona ihtiyacı kadar alma şansı veren en kolay, en yaygın mineral madde idame şeklidir. (Hayvan kendisi ihtiyacı varsa ihtiyacı kadar yalar)
Yeterince Mineral madde ve tuz gereksinimi karşılanmayan hayvanlarda, verim kayıplarının yanı sıra, iştah azalır, genel sağlık bozulur, üreme fonksiyonları aksar ve eksik bırakılan minerale bağlı yabancı cisim (bez, naylon kemik vs.) yeme ve yalama olayları görülür.

Neden Yalama Blokları?
Yalama blokları; değişik hayvan türü ihtiyaçları için farklı kompozisyonlardadır. Zengin Mineral içeriği ile kullanıldığı hayvanlarda; günlük mineral ve tuz ihtiyacını karşılar. Sürekli kullanıldığı hayvanların, bağışıklık sisteminin güçlenir , et, süt, yapağı verimi ve kalitesi artar.
Bloklarında yemeklik kalitesinde vakumlanmış kristalize tuz kullanılmaktadır.
Tuz, aynı bölgedeki, Dünyanın ikinci Türkiye’nin en büyük tuz rezervine sahip Tuz gölü’nden doğal yollardan yer yüzüne çıkmış halde temin edilmekte ve işlenmektedir. Geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan, tuz gölü ünden %95’e yakın saflıkta tuz elde edilebilmektedir.

Bunu da oku :  Koyun Sağımı

Yalama blokları :
– Zengin içeriktedir.
– Her hayvan türünün ihtiyacına özel farklı formulasyonlarda üretilmektedir.
– Lezzetlidir, hayvanlar iştahla tüketirler.
– Sağlamdır, dayanıklıdır, mermer gibi dokusuyla bitinceye kadar hayvanın ününde kalır israf olmaz.
– Açık beside kullanıma uygundur, çünkü dış hava koşullarına dayanıklıdır.
– Organik tarıma uygundur

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 35 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment