Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Yemiş - Böcek - Kola Üçlemi
Yemiş, Böcek, Kola, kaktüs, egzotik meyve, frenk inciri, dikenli incir, mısır inciri,

« Çimlerin genel bakımı Hassas tarım nedir »

Akdeniz iklim özelliklerinin bulunduğu doğal ortamlarda kendiliğinden yetişebilen ve bir çeşit kaktüs bitkisi olan frenk yemişi, çok sayıda ülkede önemli bir ekonomik değer olarak anlam ifade ederken, Türkiye'de yalnızca Akdeniz sahil kuşağında tarla kenarlarında bir çit bitkisi olarak görülüyor ve biliniyor.

Az tanınması dolayısıyla, frenk inciri, dikenli incir, mısır inciri gibi isimlerle de anılan frenk yemişinin Türkiye'de ekonomik bir pazarının bulunmamasına karşın, bu incirden İtalya başta olmak üzere İspanya, Yunanistan, Tunus gibi Akdeniz ülkelerinde doğrudan pazara yönelik kültür bitkisi olarak yararlanılıyor.

Asıl vatanı olan Amerika kıtasında Meksika'nın bayrağında bile yer alan bu bitkinin meyvesi dışında, yaprak olarak bilinen yassılaşmış gövdesinden yemeği, salamurası ve reçeli yapılabiliyor, boya çıkarılabiliyor, hayvan yemi olarak kullanılabiliyor ve yamaç arazilerde erozyonu önleyen bir bitki olarak yararlanılabiliyor.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. İbrahim Uzun, bitkinin çok kolay yetişebilmesi, meyvesinin yanında hızla büyüyen gövdesinin hayvan yemi olarak kullanılabilmesi, erozyonu önleyen özellikleri dolayısıyla önemli bir ekonomik değer ifade ettiğini vurgularken, Akdeniz sahil şeridindeki Türk çiftçisinin ve ülkenin bu bitkiden yararlanamamasını, önemli bir kayıp olarak değerlendirdi.

YETİŞTİRMESİ KOLAY
AA muhabirine frenk yemişi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Uzun, bitkinin kıraç ve sulama gerektirmeyen, kıyıdan 400 - 500 metre yüksekliğe kadar özelikle yamaçlarda yetişebilmesinin başlı başına bir avantaj olduğunu belirtti.

Organik tarıma en uygun bitki frenk yemişidir diyen Prof. Dr. Uzun, bu bitkinin hemen hemen hiç bir zararlısının bulunmadığını, önemli bir masraf ve bakım gerektirmediğini, yalnızca dikenleri ve budamasının sorun olduğunu, onun da günümüzde ticaretini yapan ülkelerin geliştirdiği yöntemlerle kolaylıkla aşıldığını söyledi.

Dünyada frenk yemişinin ticaretini yapanların, sarı, kırmızı ve beyaz olmak üzere üç renkte meyvesini veren türünü geliştirdiklerini belirten Prof. Dr. Uzun, son yıllarda gelişmiş ülkelerde bu meyvenin kış aylarında geniş bir tüketici pazarı bulabildiğinin ve çok iyi fiyatlara satıldığının altını çizerek şöyle devam etti: Bizde frenk yemişi, harcı alem Akdeniz bölgesinde her yerde var. Var ama önemli olan her yerde olması değil. Bunun kültüre alınıp bir şekilde bahçesinin kurularak meyvesinin pazara ihracata yönlendirilebilmesi, bunun yapılabilmesi. Tabi bunun için önce girişimci iş adamları gerekiyor. Frenk yemişi yetiştirmeyi tek başına çiftçiden beklemek doğru değil. Yap dersin yapmaz. Önce görmesi lazım. Bunun için de bu işe önayak olacak girişimci ya da kamu kuruluşu gerekiyor. Yetiştirilmesi o kadar kolay ki, yaprağını koy, toprağa kök salıyor.

İTALYA'DA YAYGIN ÜRETİM
Prof. Dr. Uzun, günümüzde frenk yemişinden en çok yararlanan ülkenin İtalya olduğuna işaret ederek, İtalyanların egzotik meyve olarak kışın bu ürünü piyasaya sürebilmek için üretimini Ağustos - Eylül ayları yerine Ekim - Kasım aylarına kaydırdığını belirtti. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü: Frenk yemişleri normal olarak Mayıs ayında çiçek açıyor. İtalyanlar, çiçek açınca ağacın üzerine çıkarak bütün çiçekleri döküyorlar. Strese giren bitki bir ay sonra yeniden çiçek açıyor. Bu çiçeğin meyvesi ise Ekim - Kasım aylarına sarkıyor. Bir ay da koruma ömrü olduğu dikkate alındığında İtalyanlar, Aralık - Ocak aylarında bunu pazara sürüyorlar.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Kavun yetiştiriciliği
Domates Yetiştiriciliğinde Kültürel İşlemler
Türkiyenin su varlığı
Doğal mantarın toplanması, korunması, dikkat edilmesi gerekenler
Bitkilerde Demir eksikliği
Bu çiçeğe kim tükürdü
Besin maddelerinin eksiklik ve fazlalık belirtileri

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Arıların Düşmanları
Arıların Düşmanları

PETEK GÜVESİ Kovanlarımıza musallat olarak büyük tahribat yapan Güve Kurtlarını tanımayan arıcı yoktur. Akşamları kovan çevresinde uçuşan gümüşi renk kanat...

Bitkilerde Mangan eksikliği
Bitkilerde Mangan eksikliği

Bitkilerde Mangan eksikliği genellikle fazlaca organik madde içeren yüksek pH'lı, iyi havalanan, kurak ve yarı kurak bölgelerdeki alkali ve kireçli topraklarda daha s...

Çimlerin doğru beslenmesi, gübrelenmesi
Çimlerin doğru beslenmesi, g...

Çimin çok yıllık olması ve sürekli biçilmesinden dolayı bünyesinde bulunan besin maddeleri sürekli yok olmaktadır. Bu nedenle çimin beslenmesi önemlidir. Uygun gübr...

Saban
Saban

Tarlayı sürmek için çift hayvanlarına çektirilerek kullanılan demir uçlu aygıt. İlk insanlar sabanı icat ettikten sonra çiftçiliğe başladılar ve göçebelikten ku...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz