Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Pirinç Çeşitleri hakkında
Pirinç Çeşitleri, Japonica, Basmati, Indica, Baldo, çeltik, pirinç, Arborio, Calrose, esmer pirinç,

« 2018 yılı genç çiftçi projesi Klasik Gübreler »

Pirinç Çeşitleri hakkında
Pirinç Çeşitleri, Dünya üzerinde olan en eski yiyeceklerden biridir. Pirinç (çeltik), mısır ve buğdaydan sonra buğdaygiller familyasından, En çok ekimi yapılan otsu bir bitkidir. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Pirinç, Türk yeme içme kültüründe de hemen hemen her gün tüketilen yiyecekler arasındadır. Boyutlarına göre 4 farklı çeşidi vardır.

Uzun taneli pirinç(Indica):
Yaygın olarak tüketilen ve bir çok yemek çeşidinde kullanılabilen bir pirinç türüdür. Taneleri piştikten sonra diriliğini, kabarıklığını korur ve birbirine yapışmaz. Bu nedenle pilavlarda en çok tercih edilen pirinç türüdür. Pirinç patlağı yapmak ve buharda pişirmek içinde uygun olmakla beraber, risotto yapmak için uygun değildir. Uzun taneli pirinçler de kendi aralarında 3`e ayrılır:

Basmati: Himayalaların eteklerinde yetiştirilen, Hindistan ve Ortadoğu mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir pirinç türüdür. Son derece aromatik bir tadı vardır.

Baldo: Türk mutfağında yaygın olarak kullanılır. Basmati pirinç tanelerine göre daha tombuldur. Daha az su çeker ve kokusuzdur.

Yasemin: Pilavlarda ve Asya usulü patlamış pirinç yapımında kullanılır. Kokulu ve aromatik bir pirinç türüdür. Baldoya göre daha ince ve uzun bir yapısı vardır.

Kısa ve Orta Taneli Pirinç(Japonica):
Daha nişastalı, yumuşak ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Risotto, sushi, paella yapmak için uygundur; ancak pilav ve kızarmış pirinç yapmak için uygun değildir. 2 çeşide ayrılır:

Arborio: Daha çok risotto yapımında tercih edilen Arborio, orta taneli, yumuşak lezzette bir pirinçtir.

Calrose: Birleşik Devletler`de yaygın olarak sushi yapımında kullanılmakta olan Calrose, dolgun ve yuvarlak taneli bir pirinçtir.

Özel Pirinçler:
Esmer Pirinç: Sadece dış kabuğu soyulmuş tam pirinçtir. Fındıksı, güçlü bir lezzeti olur. Beyaz pirince nazaran daha uzun sürede pişer ve daha çok su koymak gerekir.

Yabani Pirinç: Pirince benzer ama aslında pirinç ailesinden değildir. Bir ot türünün tohumudur. Koyu kahverengi ya da siyah renkte olan yabani pirincin fındığı andıran bir tadı olur. Pirinç türlerinin çoğunun üç katı sürede pişer.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Çimlerin doğru beslenmesi, gübrelenmesi
Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız
Bitkilerde Bor eksikliği
Karahinidiba
Meyve zararlıları
Bitkilerde Potasyum eksikliği
Xylella fastidiosa

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hangi sebze meyve hangi aylarda yetişir ?
Hangi sebze meyve hangi aylard...

Hangi sebzelerin ve meyvelerin hangi mevsimlerde yetiştiği konusunda gelen sorularak karşılık olarak aşağıdaki listeyi sizlere sunmak istedik. Sebzeler Maydanoz - Her...

Arı sütü-özel bir besin
Arı sütü-özel bir besin

Arı sütü, 5-15 günlük genç işçi arıların baş kısımlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları özel bir besindir. Arı Sütü Arı sütü, 5-15 günlü...

Akvaryum geçmişi ve gelişimi
Akvaryum geçmişi ve gelişim...

Kökeni Akvaryum kelimesinin kökeni Latince su anlamına gelen aqua sözcüğü ile yer, bina anlamına gelen -rium son ekinin birleştirilmesiyle oluşan aquarium kelimesidir....

Xylella fastidiosa
Xylella fastidiosa

Xylella fastidiosa Phony (Pierce`s) Hastaligi - Bitki Vebası DÜNYA TARIMSAL ÜRETİMİNİNDE BÜYÜK BİR TEHLİKE İlk önce Amerika Kalifornya da görülen ve 2013 de Port...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz