Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Gıda Silaha mı Dönüşüyor
gıda, silah, fao, temel gıda,

« Yerken dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek Hem kabak satıp hem de nasıl borçlu çıkarsınız »

Temel gıdaların üretiminde söz sahibi olan ülkelerin en küçük bir hareketi, tüm dünyayı etkiliyor.

Küresel ısınma, gıdayı etkili bir koz haline getirdi. Tarımsal üretimi güçlü olan ülkelerin küçük bir hareketi bütün ülkeleri etkiliyor.
Büyük üretici ülkelerdeki hasatta yaşanan azalma, tahıl fiyatlarına rekor kırdırınca Dünya Tarım ve Gıda Örgütü(FAO) harekete geçti ve temel gıdaları üreten ülkeleri acilen toplantıya çağırdı.

Örgüt, ülke temsilcilerini genel olarak gıdada, özel olarak ise buğday piyasasındaki sıkıntıları konuşmak için Roma'da acilen topladı.

Temel gıda fiyatlarındaki artışın, gıda güvenliğini azalttığına, 2008'dekine benzer krizlere neden olabileceğine dikkat çekiliyor.

Rusya kuraklık ve yangınların ardından üretiminde ciddi düşüş yaşanan tahıl ürünleri ihracatını gelecek yıl hasat mevsimi sonuna kadar durdurdu. Karar, buğday fiyatlarını yüzde 50 artırarak son 2 buçuk yılın en yüksek seviyesine getirdi.

Fiyatların gelişmekte olan ülkelerde de, 2008'deki dünya gıda krizi sırasındaki seviyelere ulaşması, gıda güvenliğini sağlamaya çalışan FAO'yu gıdanın adil biçimde dağıtılması için hükümetler üzerinde baskı mekanizması oluşturmak üzere harekete geçirdi.

Özellikle buğday fiyatlarındaki artışın gıda güvenliğini azalttığını vurgulayan gözlemciler küresel bir politikanın omurgasının oluşturulabilmesi için harekete geçmenin bir zorunluluk olduğunu söylüyor.

Tahıl fiyatlarındaki artış ekmekten, hayvancılığa kadar geniş alanda etkisi olabilecek bir gelişme. Kuraklık gibi doğal afetlerin yanı sıra enerji için biyoyakıta yönelinmesi sonucu ortaya çıkan fiyatlardaki artış özellikle gelirlerinin yüzde 70'ini gıdaya harcayan Asya ve Afrika'da yaşayanları daha da fazla etkiliyor.

Mozambik'te ekmek fiyatlarına yapılan zam sonrası çıkan olayların bir uyarı olarak algılanmasını isteyen gözlemciler, yoksul ülkeler için açlık ve toplumsal kargaşa uyarısı yapılıyor.

24 Eylül 2010 - Haber Oku

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
İthal hayvanlar sağlık denetiminde veteriner zorunluluğu bitti
Yaş meyve ve sebzeler ambalajsız taşınmayacak
Hububatta yabancı otlar yüzde 20 verim kaybına neden oluyor
2018 Çiftçiye Destek Başladı
Mantarda bilgisizlik öldürüyor
Çiftçi borç batağında
Tarım aletleri kredisi başvurusu

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Arı ırkları
Arı ırkları

Dünya genelinde birde fazla arı türleri ve ırkları bulunmaktadır. Lakin, her arı ırkı verimli değildir veya yeterli seviyede arıcılık yapmaya müsait değildir. İş...

Gıda zehirlenmelerine karşı alacağınız basit önlemler
Gıda zehirlenmelerine karşı...

Uygun koşullarda saklanmayan yiyecekler, gıda zehirlenmesi riskini artırıyor. Yaz sıcaklıklarıyla birlikte gıda zehirlenmesi vakalarında artış yaşandığına dikkat ...

Yerken dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek
Yerken dikkat etmeniz gereken ...

Sağlıklı bir yaşam ve beslenme için meyveler ve sebzelerden uzak duramazsınız. Ancak, üzerlerinde bulunan tarım ilaçlarınızdan uzak durmanız da sağlığınız açı...

Bombus Arıları
Bombus Arıları

Bombus arısı bireyleri ve işbölümü Bir kolonide 3 çeşit arı bulunur. Ana arı, işçi arılar ve erkek arılar. Koloni ana arının yumurtladığı yumurtalardan geliş...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz