Türk Ziraat - Zirai Tarım Sitesi
 
Devlet Şeker Üretiminden Çıkıyor Mu?
şeker pancarı, şeker üretimi, türkşeker, alpullu şeker fabrikası,

« Biber Yetiştiriciliğinde Kültürel İşlemler Açık Tarlada Domates Yetiştiriciliği »

14 şeker fabrikasının özelleştirileceği ilan edilince haklı olarak kıyamet koptu. Özelleştirme gerekçeleri ne Neden ihtiyaç duyuldu İşin içinde yabancı firmaların bir eli mi var? Türkiye de şeker pancarı ve şeker üretimi nedir? Şeker fabrikalarının durumu ve şeker piyasası nasıl şekillenmiştir ?

Şeker Üreten Fabrikalarımız
Türkiye de pancardan şeker üreten şirketleri şöyle sıralayabiliriz:

* Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (25 fabrika - Kamu)
* Adapazarı Şeker Fabrikası (Özel)
* Kütahya Şeker Fabrikası (Özel)
* Amasya Şeker Fabrikası (Özel)
* Kayseri Şeker Fabrikası (2 fabrika - Kayseri ve Boğazlıyan Özel)
* Konya Şeker Fabrikası (2 fabrika - Konya ve Çumra - Özel)
* Aksaray Şeker Fabrikası AŞ (Özel)

Ülkemizde halihazırda, kapasiteleri bin 750-10 bin ton pancar/gün arasında değişen 33 şeker fabrikası üretim yapmakta olup, halihazırda 25 şeker fabrikası ile toplam pancar şekeri talebinin yaklaşık yüzde 50 si Türkşeker tarafından karşılanmaktadır.

Şeker Fabrikalarının Kuruluşu
Ülkemizde KİT lerin kuruluş fikri, 17 Şubat 1923 tarihinde toplanan İzmir İktisat Kongresi nde oluşmuş ve 5 Nisan 1925 tarihinde  Şeker Fabrikalarının Kurulması ve Bunlara Tanınan Ayrıcalıklara İlişkin Kanun kabul edilmiştir.

 
Ülkemizin ilk şeker fabrikaları olan Uşak ve Alpullu Şeker Fabrikalarının kuruluşu, 1926 yılında gerçekleştirilmiş, şeker sanayisi Türkiye ekonomi tarihinin ilkleri arasında yer almıştır. Büyük önder Atatürk ün gösterdiği hedef doğrultusunda 1933 ve 1934 yıllarında Eskişehir ve Turhal Şeker Fabrikalarının da kurulmasıyla fabrika sayısı 4e yükselmiş; ardından şeker fabrikalarının bir çatı altında toplanması, şeker politikasının tek elden yürütülmesi, fabrikalar arasında teknik yardımlaşma ve işbirliğinin sağlanması amacıyla mevcut fabrikaları bünyesinde toplayacak şekilde 18 Haziran 1935 tarih, 2850 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden 6 Temmuz 1935 tarihinde Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ kurulmuştur.

Şeker Pancarı Ekimi
2016 yılı itibarıyla ekim yapan köy sayısı 2 bin 324, pancar ekilen alan 1 milyon 905 bin 678 dekar, mahsul taşıyan alan 1 milyon 903 bin 912 dekar, bedeli ödenerek elde edilen pancar 11 milyon 353 bin 771 ton, verim ise dekar başına ton olarak yüzde 6 civarında.
Pancar ekimi ve şeker üretimi tarımı ve çiftçiyi kalkındırmayı sağlamaktadır. Şeker pancarı tarımının gelişmesi, şeker üretiminin de artmasını sağlamıştır. Pancar tarımı çiftçimize monokültür tarımdan polikültür tarıma geçmesinin en önemli sebeplerinden biri olmuştur. Bilindiği gibi şeker pancarı, sanayi hammaddesi olması yanında hayvan için çok kıymetli gıda olan yaprak, baş ve posa ile bir yem bitkisidir.
Şeker pancarı taşımacılık, tarım alet ve makinaları başta olmak üzere birçok sanayinin gelişmesine neden olmuştur. Şeker pancarı tarımı; ekim yapılan alana eşdeğer bir ormana kıyasla 3 kat daha fazla oksijen yaratmaktadır. 

Şeker pancarı tarımı, birçok bakımdan alternatif ürünlere göre karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir. Pancar üretimi için ton başına yapılan harcama buğdaydan 3.7, ayçiçeğinden 7 kat daha düşüktür. Buna karşın birim alanda buğdaydan 3.3, ayçiçeğinden 2 kat daha fazla katma değer yaratmaktadır. Tarım ve sanayide yarattığı istihdam, alternatif ürünlerle kıyaslanmayacak büyüklüktedir. Hektarda çalışan işçi sayısı buğdaydan 18, ayçiçeğinden 4 kat daha fazladır. Sektörde, hane halkı düzeyinde 2 buçuk milyondan fazla insanımız pancar tarımı ve şeker üretiminden geçimini sağlamaktadır.

Fabrikaların Kapasitesi
Türkşeker in toplam 25 fabrikasının üretim kapasitesi 2016-2017 kampanya döneminde günde 91 bin 775 tondur.
Bu fabrikalarda bin 324 memur, 5 bin 286 daimi işçi, bin 455 geçici işçi olmak üzere toplam 8 bin 065 çalışan vardır.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
122 milyon euroluk hibeye sadece 306 proje başvurdu
Kimyasal gübreye ÖTV
Gübrecilerden Cumhurbaşkanına mektup
Yaş meyve ve sebzeler ambalajsız taşınmayacak
Tarım Ve Balıkçılığa Yüzde 50 Hibe Desteği
Bakanlıktan gübrede ÖTV açıklaması
Hububatta yabancı otlar yüzde 20 verim kaybına neden oluyor

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Akvaryum ekolojisi
Akvaryum ekolojisi

İdeal akvaryum, doğada bulunan ekolojik dengeyi akvaryumun kapalı sistemi içinde tekrarlar. Pratik olarak kusursuz bir dengeyi sağlamak hemen hemen imkânsızdır. Örnek ol...

Zeytinyağı kullanımı faydaları
Zeytinyağı kullanımı fayda...

Zeytinyağının faydaları neredeyse herkes tarafından bilinmekte olup, dünyanın her yerinde kullanılan bir yağ çeşididir. Zeytinyağı E, A ve K vitaminleri, demir, k...

Bitkilerde Potasyum eksikliği
Bitkilerde Potasyum eksikliği

Potasyum eksikliği genel olarak Katyon Değişim Kapasitesi (KDK) düşük asit topraklarda görülmektedir. Üç tabakalı kil minerallerini içeren topraklarda bitkiler taraf...

Denizcilik Terimleri 1
Denizcilik Terimleri 1

Gemi, su üstünde dengede durabilen, manevra kabiliyeti bulunan (makine, yelken, kürek yardımı vb.) belli bir büyüklüğe sahip olan ulaşım aracıdır. İlk olarak MÖ 4...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz